Dobre okna do domu – jakie powinny być?

Okna są podstawowym elementem każdego domu. Odpowiednie pozwalają na komfortowe i wygodne ich użytkowanie, jak i gwarantują pełne bezpieczeństwo. Poza tym nowoczesne rozwiązania w zakresie okien gwarantują wieloletnią żywotność, dzięki czemu możesz przez długi czas cieszyć się ich skutecznością. Aktualnie na rynku do dyspozycji mamy wiele różnych rozwiązań, przez co czasami ciężko zdecydować się na coś konkretnego. W tym artykule doradzimy Ci jakie cechy powinny spełniać okna w Twoim domu!

Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła

Głównym parametrem każdego okna, na jaki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę – jest przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła. Aktualnie obowiązujące przepisy określają, że nie może być on większy niż 1,1 W/m2K . Jednak w 2021 roku przepisy zacznie się zaostrzą, dzięki czemu nasze okna będą jeszcze lepiej chroniły ciepło przed ucieczką na zewnątrz. Wówczas współczynnik ciepła będzie wynosił najwyżej 0/9 W/m2K. Wielu najlepszych producentów już stosuje te standardy, gdyż to właśnie one gwarantują Ci jak najlepsze utrzymanie ciepła w domu.

Okna bezpieczne

Drugą cechą okien jest ich bezpieczeństwo, czyli trwałość i solidność. Złodzieje najczęściej obierają sobie właśnie okna, gdyż w starym budownictwie to je najłatwiej jest wyważyć. Sytuacja diametralnie się zmienia w przypadku nowoczesnych rozwiązań. Dlatego dzisiejsze oka posiadają mocne okucia antywłamaniowe, co znacznie uniemożliwia wyważenie skrzydeł. Dobrej jakości okna posiadają dodatkowe wzmocnienia stalowe na całym obwodzie. Jeżeli mieszkasz w niepewnej okolicy to warto będzie zainwestować nieco więcej i zakupić okna z szybami hartowanymi. Będą one znacznie trudniejsze do rozbicia dla potencjalnego złodzieja.

Okna komfortowe

Okna powinny być również jak najbardziej komfortowe dla naszego codziennego użytkowania. Dlatego właśnie dzisiejsze okucia posiadają wiele niezawodnych i przydatnych funkcji. Przykładowo pozwalają na regulację docisku skrzydła, dzięki czemu możesz, wedle własnych potrzeb, regulować szczelność okien. Jeżeli w wietrzne dni lubisz mieć uchylone okno wówczas warto będzie postawić na produkt ze specjalnymi blokadami antyzatrzaskowymi. Wówczas nasze uchylone okno nie zatrzaśnie się od przeciągu.

Okna ozdobne

Współczesne okna pełnią również funkcję ozdobną. Nic więc dziwnego, że do dyspozycji mamy różne style wykonania i koloru. Dlatego właśnie do dyspozycji mamy specjalnie profilowane skrzydła, które mogą mieć łagodne, obłe lub dynamicznie cięte kształty. Również klamki możemy skutecznie dopasowywać do naszej aranżacji i stylu wnętrza. Bardzo popularnym wyborem stają się również okna z ukrytymi zawiasami, dzięki czemu nie psują estetyki naszego wnętrza.

Jak widać dzisiejsze okna pełnią różnorodne funkcje w mieszkaniu czy domu. Wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu skutecznie możemy wybierać najbardziej dopasowana do naszych oczekiwań – okno. Wykorzystaj to na swoją korzyść i zaopatrz się w idealne dla siebie okno.