Jak działa klimatyzacja? Opis funkcji klimatyzatora

Klimatyzacja polega na dostosowaniu temperatury, wilgotności, czystości oraz dystrybucji powietrza w naszym pomieszczeniu.

Czym jest więc klimatyzacja?

Dla wielu osób zdecydowanie jest to symbol luksusu. Jednak w dzisiejszych czasach urządzenie to jest bardzo popularne i producenci konkurują ze sobą i proponują coraz to niższe ceny. Klimatyzacja służy głównie do chłodzenia powietrze jednak nie tylko! Dobrze sprawuje się ona przy ogrzewaniu czy osuszaniu powietrza w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że klimatyzator również doskonale filtruje powietrze, przez co jest on bardzo pomocny dla osób, które są alergikami. Jednak klimatyzacji nie wolno mylić z wentylacją. Klimatyzator w mieszkaniu schładza powietrze w danym pomieszczeniu, nie nawiewa on jednak świeżego powietrza.

Zasada działania klimatyzacji polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym. Do tego potrzebujemy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną (wyjątkiem jest klimatyzator przenośny) oraz miedziane rury, które łączą obie jednostki. Rurami przepływa czynnik chłodniczy, który natomiast pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej.

Klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Sercem klimatyzatora jest sprężarka. Pompuje ona czynnik chłodniczy przez system. Przed sprężarką czynnik ten jest gazem pod niskim ciśnieniem. Zostaje on poddane wysokiemu ciśnieniu i ogrzany, a następnie przepływa w stronę skraplacza.

W skraplaczu gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem. Następnie ciecz przechodzi przez zawór rozprężny i zmniejsza jej ciśnienie. Temperatura spada wtedy poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. Powstaje wtedy rozprężony czynnik chłodniczy. Płynie on później do parownika, gdzie przez parowanie pochłania ciepło z powietrza gdzie przechodzi w rozprężony stan gazowy. Na koniec gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cały cykl się powtarza. Tu znajdziesz bardzo dobry montaż klimatyzacji w domu.

W przypadku pompy ciepła cały cykl może zostać odwrócony.

Ci, którzy nie mają dużo miejsca na zewnątrz mogą pokusić się o jednostki typu multisplit. Pracują one tak samo jak klimatyzatory typu split jednak do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć parę wewnętrznych.

Funkcje klimatyzatora

Klimatyzator więc pełni takie funkcje jak:

  1. Chłodzenie – podstawowa funkcja klimatyzacji. Obniża i utrzymuje temperaturę na określonym przez nas poziomie.
  2. Wentylacja – tylko w przypadku jednostek zewnętrznych. Wyciąga powietrze z pomieszczenia i dostarcza świeże z zewnątrz. Może być zintegrowana z klimatyzacją ale nie musi.
  3. Ogrzewanie – jest to bardzo przydatna funkcja jeżeli chcemy cieszyć się stałą temperaturą przez cały rok bez względu na warunki zewnętrzne. Umożliwia to pompa ciepła, która jest bardzo przyjazną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania.
  4. Oczyszczanie – jest ono możliwe dzięki filtrowaniu powietrza z kurzu, pyłków, dymu itd.. Dzięki temu otrzymujemy czyste i zdrowe powietrze. Szczególnie przydaje się alergikom czy osobom chorującym na astmę.
  5. Osuszanie – obniża ono poziom wilgotności do optymalnej wartości, czyli 40%-60%. Dzięki temu czujemy komfort, łatwiej oddychamy i hamujemy wzrost zanieczyszczeń i pleśni, kolejny plus dla alergików.

Podsumowując

Jak się okazuje klimatyzator nie służy tylko do chłodzenia powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu otrzymujemy również świeże, oczyszczone i osuszone powietrze. Dodatkową funkcja może być również ogrzane powietrze, co przyda się podczas chłodniejszych wieczorów.