Jak działają tabletki na rzucenie palenia i czy warto je stosować?

Rzucanie palenia jest bardzo żmudnym i czasochłonnym procesem. Jego powodzenie jest zdeterminowane wieloma czynnikami. Jedną z najłatwiejszych metod zerwania z nałogiem jest stosowanie tabletek na rzucenie palenia. Wśród nich znajdziemy takie preparaty, które posiadają cytozynę (Demoxan, Tabex), a również takie, które posiadają nikotynę (Nicorette, Niquitin). Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, dlaczego warto jest stosować oraz na czym polega ich działanie.

Podstawowym elementem walki z nałogiem jest motywacja. Bez niej ciężko będzie nam rzucić palenie. Wśród głównych czynników motywujących ludzi do rzucenia palenia zaliczamy zaoszczędzenie pieniędzy oraz poprawę kondycji fizycznej.

Główny składnik tabletek na rzucenie palenia – cytozyna

Najczęstszą substancją znajdującą się w składzie popularnych tabletek na rzucenie palenia takich jak Desmoxan czy Tabex jest cytozyna. Jest to agonista receptora nikotynowego dla acetylocholiny. Jest ona podobna jak do nikotyny alkaloidem pochodzenia naturalnego o praktycznie identycznym działaniu. Działa ona pobudzająco na nasz organizm. Wypalenie papierosa (czyli przyjęcie niewielkiej dawki nikotyny) nie tylko stymuluje nasz układ nerwowy ale również zwiększa poziom adrenaliny. Przez co rozszerzają nam się źrenice, przyśpiesza nam się rytm serca oraz zmniejsza się poziom odczuwanego głodu i bólu. Papieros silnie uzależnia fizycznie oraz psychicznie, ponieważ zwiększa się przez niego poziom dopaminy, co przekłada się na chwilowe polepszenie nastroju. Chcąc utrzymać ten efekt sięgamy po kolejne papierosy zapominając, że w ten sposób zwiększa się nasza tolerancja na nikotynę.

Cytozyna jest głównym składnikiem tabletek. Jest ona substancją pochodzenia roślinnego.  Znajduje się ona w kwiatach złotokapu zwyczajnego. Jej działanie polega na antagonizowaniu przyjętej nikotyny, pobudzaniu ośrodka oddechowego i naczynioruchowego, zwiększeniu poziomu adrenaliny, zwiększeniu ciśnienia tętniczego oraz niwelowaniu objawów zespołu odstawiennego.

W 2011 roku przeprowadzono badanie, gdzie porównywano skuteczność leków zawierających cytozynę i leków z efektem placebo. W badaniu wzięło udział łącznie 740 palaczy. Ostatecznie, badanie to potwierdziło skuteczność leku z cytozyną na rzucenie palenia.

Czy tabletki wspomagające zawierają nikotynę?

Niektóre tabletki wspomagające rzucenie palenia zawierają w swoim składzie nikotynę. Ich działanie polega na dostarczeniu nikotyny do organizmu w dawce mniejszej niż w papierosie. Jednocześnie jest ona na tyle wystarczająca, że niweluje chęć sięgnięcia po papierosa. Takie leki zalicza się do grupy leków nikotynowych terapii zastępczej. Przyjmują one często postać tabletek do ssania czy gum do żucia. Do tej pory przeprowadzono mnóstwo badań, których celem była ocena skuteczności leków z nikotyną. Wykazano, że wszystkie preparaty z nikotyną ułatwiają zerwanie z nałogiem tytoniowym.

Kto może zażywać takie tabletki?

Przed zastosowaniem tabletek, które pomagają nam z zerwaniem z nałogiem warto zapoznać się z dołączoną ulotką. Na pewno warto zwrócić uwagę na suplement Nicorix. Przeciwskazaniem do ich zażywania jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą w danym leku. Nie poleca się również zażywać takich tabletek osobom z poważnymi zaburzeniami rytmu serca, po przebytym zawale serca lub udarze mózgu oraz kobietom w ciąży jak i kobietom karmiącym piersią.