Jak skutecznie podróżować autostopem?

Podróżowanie autostopem to z pewnością wielka przygoda. Jadnak niewielu z nas decyduje się na ten jakże tani środek transportu. Może się bowiem okazać, że wcale nie tak łatwo znaleźć autostopa. Jednak Ci bardziej doświadczeni mają konkretne rady i wskazówki dla tych bardziej początkujących. Jak się okazuje, podróżowanie autostopem może być bardziej efektywne i szybsze – odwołując się do naszych krótkich porad. Jeżeli planujesz niezapomnianą podróż autostopem – koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu!

Uśmiech jest ważny

Coś o czym wielu z autostopowiczów zapomina – uśmiech. Jest on niezwykle ważny. Wyobraź sobie sytuację w której to Ty prowadzisz samochód i widzisz niezwykle smutnych, wręcz gburowatych autostopowiczów na poboczu. Zatrzymasz się? Oczywiście, że nie! Właśnie dlatego uśmiech jest niezwykle ważne. Szczególnie za granicą. Poza tym nie zapominaj o pozytywnej energii. Porozmawiaj ze swoim kierowcą. Opowiedz mu co robisz, co zwiedzasz i gdzie się wybierasz. Na pewno będzie ciekawy skąd się wziąłeś i jaki masz cel. Szczególnie za granicą!

Dostosuj się

Szukając autostopa należy się dostosowywać do panującej sytuacji. Niekiedy lepiej będzie stać przy drodze z kartonową tabliczką dzięki czemu kierowcy chętniej się zatrzymują. W innych przypadkach lepszym pomysłem będzie chodzenie po parkingu czy stacjach benzynowych i bezpośrednie pytanie kierowców o możliwość podwiezienia. Wówczas, w bezpośredniej rozmowie – zdecydowanie łatwiej znaleźć autostop. Niektóry po prostu ciężko jest odmówić.

Zwracaj uwagę na drogę

Musisz być czujny podczas jazdy autostopem. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o Twoje własne zdrowie. Nie chcemy przecież wylądować w przysłowiowym “polu” pośrodku niczego. Najlepiej zawczasu uzgodnij z kierowcą gdzie Cię ma podrzucić. Wówczas zwracaj uwagę na zjazdy i znaki informujące o miejscu w którym aktualnie jesteś. To niezwykle ważne podczas podróżowania autostopem.

Miej mapę lub GPS

Współczesne GPSy znajdują się praktycznie w każdym smartfonie. Jest to bardzo przydatne i funkcjonalne narzędzie dla każdego autostopowicza. Właśnie dlatego powinieneś mieć coś takiego pod ręką. Jednak nie wszędzie możliwe będzie korzystanie z takiego rozwiązania. GPS wymaga połączenia internetowego, a w podróży łatwo stracić zasięg. Dlatego przyda Ci się tradycyjna, papierowa mapa. Powinieneś zawsze taką mieć przy sobie!

Zaufaj swojej intuicji

Jest to bardzo ważna zasada. Jeżeli jeździsz autostopem i zatrzymujący kierowca wydaje się Tobie podejrzany – zaufaj swojej intuicji i nie wsiadaj. Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie warto ryzykować w celu szybszego dostania się w dane miejsce. Jak najbardziej przestrzegaj tej zasady.

I przede wszystkim zawsze bądź widoczny. Stawaj w dobrze oznakowanych i dopuszczalnych do tego miejscach. Kierowcy muszą Cię widzieć, inaczej nici ze stopa, jak i zagrożone jest Twoje bezpieczeństwo. Unikaj łapania stopa na autostradzie, gdyż jest to szczególnie groźne miejsce dla pieszego.