Jak urządzić domową siłownię?

Na całe szczęście coraz więcej z nas decyduje się na życie w stylu fit. Dlatego właśnie staramy się jeść zdrowiej, unikać używek jak i zdecydowanie częściej praktykujemy ćwiczenia fizyczne. Z tego względu dzisiejsze siłownie sieciowe są wręcz oblegane. Z tego powodu nieraz dosłownie trzeba walczyć o sprzęt, albo czekać w długiej kolejce na swoją kolej. Skutecznie zniechęca to wielu amatorów ćwiczeń siłowych. Dlatego dobrym wyborem może okazać się zrobienie własnej, domowej siłowni. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, przygotowania i oczywiście środków. Jeżeli chcesz skutecznie cieszyć się ćwiczeniami w domowych warunkach – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Gdzie umieścić domową siłownię?

Sytuacja jest banalnie prosta, jeżeli posiadamy większe mieszkanie i np. jeden wolny pokój. Są to wówczas idealne warunki, które aż proszą się o stworzenie domowej siłowni. Sprzęt do ćwiczeń siłowych jest ciężki, przez co trudno go przemieszać. Własnie dlatego powinniśmy postawić na takie miejsca, które nie będą nam przeszkadzały w codziennych, domowych czynnościach. Właśnie dlatego osobny, wolny pokój nadaje się tutaj idealnie.

Domowej siłowni nie powinniśmy umieszczać w sypialni, a tym bardziej w salonie. Te pomieszczenia powinny kojarzyć nam się z relaksem i komfortem – a nie ćwiczeniami siłowymi, gdzie wydalamy z siebie siódme poty. Poza tym sprzęt siłowy nie jest zbyt estetyczny, dlatego może kłócić się z aranżacją jak i interesem innych domowników.

Poza tym w domowej siłowni bardzo ważna jest swoboda ruchu. Niektóre ćwiczenia wymagają więcej wolnego miejsca. W sypialni czy salonie znajduje się mnóstwo innych rzeczy, które tą swobodę ruchu mogą zakłócać. Jeżeli szukasz miejsca na domową siłownię i posiadasz garaż – już wiesz gdzie ją urządzić. Do stworzenia takiego miejsca niezbędna nam będzie powierzchnia przynajmniej 2,5×3 m. Poza tym domowa siłownia powinna być wyposażona w działającą wentylację. Otwarcie okna nie jest zbyt zdrowe dla naszego organizmu podczas intensywnych ćwiczeń. Zwłaszcza zimą.

Siłownia w piwnicy

Chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem w blokach jest piwnica. Należy jednak pamiętać o swobodzie – dlatego najpierw dokładnie posprzątaj swoją piwnicę i wyrzuć zbędne i niepotrzebne rzeczy. Piwnica wydaje się być do tego idealna. Posiada twarde podłoże, bezpieczne dla maszyn siłowych, nie trzeba ograniczać się co do hałasu, jak i nie będzie przeszkadzała dosłownie nikomu. Jeżeli nie masz miejsca w domu na siłownię – piwnica jest dla Ciebie idealna. Problemem może okazać się aspekt odpowiedniej wentylacji, ale przy odpowiednim zaparciu można również temu zaradzić.

Podsumowując – miejsce na domową sypialnię powinno być swobodne. Nie powinno kolidować z naszą aranżacją, jak i domowym zaciszem w którym staramy skutecznie się relaksować. W przypadku mniejszych mieszkań idealnie sprawdzi się garaż lub piwnica. Jeżeli już wiesz to wszystko – możesz skutecznie zacząć kupować siłowe wyposażenie!