Piła do metalu – jak wybrać odpowiednie narzędzie?

Piła do cięcia metalu jest przydatnym narzędziem każdego majsterkowicza. Powinna znajdować się w każdym warsztacie, gdyż łatwością poradzi ona sobie z zardzewiałą kłódką, przyda się do cięcia rur czy prętów i sprawdzi się w wielu innych sytuacjach. Najbardziej popularna jest ręczna piła ramowa do metalu. Do precyzyjnych cięć lepiej sprawdzi się piła włośnica. Jak się nimi odpowiednio posługiwać i co sprawdzi się najlepiej? Poznaj wszystkie tajniki związane z piłą do metalu!

Piła do metalu ramowa

Inaczej nazywana jest kabłąkową. Brzeszczot w tym przypadku osadzony jest w metalowej ramie. W zależności od okoliczności można go wymienić na nowy lub zupełnie inny. Niektóre produkty umożliwiają obracanie brzeszczotu tak, aby zęby skierowany były ku górze. Głębokość piłowania jest tutaj jednak ograniczona i zależy między odległością grzbietu brzeszczotu od kabłąka. Najbardziej zaawansowane piły ramowe pozwalają również na ustawienie brzeszczotu pod odpowiednim kątem.

Piła włośnica

Piły z tego gatunku również mają budowę ramową. Są jednak przystosowane do bardziej cienki brzeszczotów włosowych. Taka piła wykorzystywana jest skutecznie do wycinania otworów czy wykonywania cięć krzywoliniowych. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć.

Wysuwany brzeszczot

Na rynku charakteryzują się również piły z wysuwanym brzeszczotem. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie długości brzeszczotu do grubości ciętego materiału. Szczególnie zalecane są do piłowania wąskich materiałów, gdzie piła ramowa jest zbyt gruba.

W jaki sposób skutecznie piłować?

Jak się okazuje – skuteczne i bezpieczne piłowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli jest to możliwe to przede wszystkim zamocuj element piłowany w imadle. Następnie narysuj linię wzdłuż której będziesz piłował. Cięcie wykonuj zawsze tuż obok linii. Brzeszczot musi być odpowiednio napięty, aby móc komfortowo piłować. Rozpoczynając piłowanie warto naznaczyć rowek poprzez wykonanie kilku ruchów do siebie. Dzięki temu dalsze piłowanie będzie znacznie bardziej wygodne i komfortowe. Piłuj pod kątem 45 stopni do powierzchni materiału. Wykonując ruch do przodu lekko naciskamy piłę, a wracając zwalniamy nacisk. Przy rozcinaniu długich i grubych elementów piła może się nam klinować. Aby tego uniknąć warto stosować kliny do rozpychania materiału.

Jaki brzeszczot wybrać?

Odpowiednio trzeba również podejść do wyboru samego brzeszczotu. Przede wszystkim do metali miękkich najlepszą są brzeszczoty o osiemnastu zębach. Do średnio twardych materiałów metalowych sprawdzą się 22 zęby, a do metali twardych aż 32 zęby. brzeszczoty może kupić na sztuki lub w specjalnych zestawach, gdzie znajdziesz wszystko co będzie Ci niezbędne.

Wybór odpowiedniej piły do metalu zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeżeli potrzebna Ci jest do zwykłych prac remontowych w domu – najlepiej sprawdzi się piła ramowa. Wybieraj sprawdzone produkty znanych producentów, dzięki czemu będziesz miał gwarancję najlepszej jakości.