Tanie gotowanie – jak oszczędzać gotując?

O tym jak droga potrafi być żywność przekonujemy się dopiero w momencie, gdy sami dla siebie zaczynamy gotować. Zakupy potrafią kosztować majątek, a przy niskim budżecie staje się to problemem. Istnieją jednak skuteczne porady na temat tego, jak gotować tanio i zdrowo. Jak się bowiem okazuje – oszczędzać można również na jedzeniu. I to nie rezygnując z jakości!

Korzystaj z promocji!

Oszczędzając na jedzeniu promocja jest naszym największym sprzymierzeńcem. Oczywiście, jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego jak skutecznie z niej korzystać. Często okazuje się bowiem, że widząc magiczny napis “promocja” kupujemy produkty nam zbędne, niepotrzebne lub na które nie mamy kompletnie żadnego pomysłu. Jak zatem prawidłowo korzystać z promocji w sklepach? Przede wszystkim zastanów się, czy ten produkt rzeczywiście będziesz w stanie wykorzystać. I dokładnie przemyśl to, ile danego produktu kupić! Bardzo często kupujemy po prostu za dużo, przez co produkty tracą na terminie i je po prostu wyrzucamy. Najlepiej kup tyle – ile z pewnością będziesz w stanie zjeść. Nigdy więcej! Oczywiście nie dotyczy to promocji na produkty długoterminowe, takie jak makarony czy ryż. Tutaj możemy śmiało zaopatrzyć się w większe ilości i cieszyć się udaną promocją.

Planuj posiłki według terminu ważności

To bardzo ważne. Kupując mięso czy jajka planuj swoje posiłki tak, aby nie przekroczyć ich terminu ważności i w konsekwencji wyrzucić. Jeżeli natomiast zdarzy się sytuacja, że nie będziesz w stanie spożyć mięsa w terminie – zamroź je. W końcu po coś masz zamrażarkę w swoim domu. To samo dotyczy chleba. Kupując na zapas możesz go zamrozić, a następnie w ciągu kilku godzin od wyciągnięcia go z zamrażarki możesz cieszyć się tanim i ciągle dobrym chlebem.

Kupuj w większych sklepach

Nie jest to tajemnicą, że największe sieciowe sklepy spożywcze oferują najlepsze i najtańsze zarazem produkty. Poza tym mnóstwo tu różnych ofert czy promocji. Dodatkowo znajdziesz w takich sklepach wszystko to co potrzebujesz. I znowu przypominamy, że należy kupować tylko niezbędne dla Ciebie produkty. Najlepiej będzie wcześniej zaplanować swoje dzienne posiłki i kupić tylko to co potrzebujesz. Nic więcej! To właśnie droga do oszczędnego gotowania.

Kupuj przez internet

Jak się okazuje, w ostatnich latach popularna stała się również opcja kupowania żywności przez internet. O ile jest to bardzo kontrowersyjne rozwiązanie i nie do każdego przemawia – możemy się tutaj zdecydować na takie produkty jak orzechy. W internecie dostaniemy je znacznie taniej niż w sklepach stacjonarnych. Oczywiście należy pamiętać o kosztach przesyłki – dlatego najlepiej decydować się na to decydować tylko w momencie zamawiania większej ilości. Wówczas na pewno będzie się to opłacało.

Zdrowe i tanie gotowanie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy dostosować się do kilku podstawowych reguł, a z pewnością będziesz wydawać mniej na jedzenie. Przede wszystkim planuj z wyprzedzeniem – to jest właśnie klucz do sukcesywnego oszczędzania!