Wszystko na temat fotowoltaiki dla rolnika
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że prąd w Polsce będzie coraz droższy. Wpływ na to mają wysokie inwestycje, wyższe ceny surowca oraz koszty zanieczyszczenia atmosfery. Właśnie z tych przyczyn fotowoltaika staje się coraz bardziej korzystniejszym rozwiązaniem nie tylko dla prywatnych domów, ale także dla gospodarstw rolnych.
Więcej zysków
W jaki sposób wytwarzana jest energia elektryczna? Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Jest ona wykorzystywana do zasilenia wszelkich urządzeń w naszych domach. Warto pamiętać o tym, że panele generują prąd w ciągu dnia. Potrafią one jednak generować nadwyżki, które są przekazywane do sieci energetycznej. Zazwyczaj rolnik będzie mógł odebrać 80% oddanych nadwyżek. Dzięki temu możemy zasilać nasze gospodarstwo podczas zimowych miesięcy, kiedy fotowoltaika nie jest najwydajniejsza.
Czy fotowoltaika jest opłacalna dla gospodarstwa rolnego? Pomimo tego, że koszt może wydawać się wysoki, dostępne są liczne dofinansowania oraz ulgi, które przyspieszają zwrot z inwestycji. Warto także pamiętać o tym, że jest to inwestycja jednorazowa. Nie ma więc potrzeby późniejszego ładowania pieniędzy w instalację.
Mikroinstalacje prosumenckie nie generują dodatkowych przychodów, jednak pomagają one nam zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Inaczej mają się do tego farmy fotowoltaiczne, dzięki którym możemy sprzedawać prąd.
Wykorzystanie nieużytków
Oczywiście rolnictwo polega na efektywnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Dlatego żyzne gruntu przeznacza się na uprawy, a na innych terenach wypasa się bydło i trzodę. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne można bez problemu montować na wszelkich budynkach gospodarczych. Jednak nie muszę się one znajdować tylko na dachach. Na instalację fotowoltaiczną możemy także przeznaczyć część pól. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwierzęta hodowlane pasały się przy panelach fotowoltaicznych.
Możliwe jest także zastosowanie specjalnych paneli fotowoltaicznych, które przepuszczają światło. Można więc nimi kryć tarasy, garaże czy inny konstrukcje naziemne. W ten sposób zmniejszymy ujemny wpływ na nasłonecznienie samego gruntu.
Czy rolnik może być prosumentem?
Rolnik oczywiście może zostać prosumentem. Musi on spełnić parę warunków, między innymi posiadać umowę kompleksową na zakup energii oraz mieć możliwość wykazania, że produkuje energię tylko na swoje własne potrzeby. Instalacja prosumencka posiada moc do 50 kWp. Prosument może jedynie magazynować nadwyżki energii, dlatego jeśli zależy nam na jej sprzedawaniu, musimy ubiegać się o koncesję.
Podsumowując
Fotowoltaika dla rolnika jest coraz bardziej powszechna. Dzięki niej możemy bez problemu zasilać całe gospodarstwo. Dzięki dostępnej powierzchni możemy mądrze ustawić nasze panele. Nie będą one przeszkadzać zwierzętom pasącym się na danym terenie. Dodatkowo rolnik może skorzystać z licznych dotacji oraz ulg. Instalacja fotowoltaiczna daje nam wiele korzyści, a sama inwestycja zwraca się już po kilku latach.