Zasady bezpiecznego podróżowania

Coraz chętniej i częściej podróżujemy, również własnym środkiem transportu, czyli samochodem. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że aby podróż była jak najbardziej udana i skuteczne – musimy przestrzegać pewne zasady bezpieczeństwa. W końcu nasze zdrowie jest najważniejsze. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania. Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Poinformuj najbliższych

Jest to bardzo ważny aspekt podróżowania. Przede wszystkim powiadom swoich najbliższych, rodzinę o zamiarach podróży jak i gdzie dokładnie się wybierasz. Jest to bardzo ważne. W przypadku, gdy stanie się wypadek Twoi bliscy będą wiedzieć gdzie Cię szukać. Poza tym warto zapisać numery do najbliższych z dopiskiem ICE. Jest to międzynarodowy skrót rozpoznawalny przez służby ratownicze na całym świecie. Warto takie numery zapisać również na kartce papieru. Wówczas ratownik będzie miał szybki i łatwy kontakt z Twoimi najbliższymi. Poza tym warto zapisać sobie podstawowe numery ratownicze.

Starannie się spakuj!

Zabierz ze sobą nie tylko przedmioty i rzeczy codziennego użytku, ale również domową apteczkę. Świetnie sprawdzą się tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwko biegunce i zaparciom, maść na oparzenia, środek przeciwko komarom, płyn do dezynfekcji ran, krem z filtrem UV, plastry, bandaże, nożyczki. Takie przybory powinny znaleźć się w każdej apteczce. Poza tym przyda Ci się również przenośna ładowarka i powerbank do ładowania rozładowanego telefonu.

Sprawdź warunki atmosferyczne

Odpowiedni ubiór jest bardzo ważny. Przede wszystkim sprawdź pogodę na swój wyjazd i adekwatnie do tego – odpowiednio się spakuj. Należy pamiętać o ubiorze na “cebulkę”. Pogoda może diametralnie się zmienić w ciągu kilku godzin. Poza tym ważnym elementem każdego podróżnika jest odpowiednie nakrycie głowy. Będzie skutecznie chroniło Cię przed promieniami słońca, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Stan techniczny pojazdu

Jeżeli wybierasz się na urlop własnym samochodem to koniecznie sprawdź jego stan techniczny. Warto wyeliminować wszelkie usterki, aby Twoje auto było niezawodne podczas wymarzonych wakacji. Jeżeli jedziesz w daleką podróż i jesteś jednym kierowcą – koniecznie zaplanuj sobie postoje na solidny wypoczynek. Nie prowadź w przypadku zmęczenia, gdyż łatwo może prowadzić to do katastrofy.

Uważaj na to co jesz

Na wakacjach nie trudno o zatrucie pokarmowe, a spędzenie urlopu w ubikacji to ostatnia rzecz jaką chcielibyśmy przeżyć. Właśnie dlatego dokładnie zwracaj uwagę na to co jesz. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie Twojego własnego jedzenia, ale również tego w knajpach, restauracjach i innych. Przydać się mogą wcześniej wspominane tabletki na biegunkę. Nie zapomnij o nich!

Mierz siły na zamiary!

To chyba najbardziej uniwersalna zasada bezpiecznego podróżowania. Przede wszystkim myśl o tym co robisz i odpowiednio planuj swój wypoczynek. Tutaj nie ma miejsca na brawurę, a dokładny plan pozwoli w pełni cieszyć się urlopem i wypoczynkiem.